arii630
arii630 arii630
  • 13-08-2018
  • Mathematics
contestada

A pack of 30 pencils cost $7.97 and a pack of 12 pencils cost $4.77. which is better? how do you know?

A pack of 30 pencils cost 797 and a pack of 12 pencils cost 477 which is better how do you know class=

Respuesta :

sharon56
sharon56 sharon56
  • 13-08-2018
$7.97 : 30 = only cost $0.26/pencil
$4.77 : 12 = cost $0.39/pencil

That's means a pack of 30 pencils is cheaper than a pack of 12 pencils. Of course a pack of 30 pencils is better to buy.
Answer Link

Otras preguntas

Word pair that completes the analogy for clamor:ears
Why can immigration put America at a disadvantage work wise?
True or false: about 80% of the cases heard in texas courts are criminal cases
Which is the last step used in managerial decision making?
What is the protagonists stage of identity development throughout the boy in the striped pajamas Beginning Middle End
Discuss the tension between desire and piety as exemplified by the heroes Aeneas and Arjuna. How does each hero reconcile what he wants to do with what his reli
Make a connection between bacteria and extreme environment
The brain and its surrounding structures fill the ____________ cavity.
Which city is nicknamed "the sweetest place on earth"?
Which greek selection mentions the byzantine empire?