Mike went to the candy shop after school he bought two other balls for $1.15 each a soda pop for $2.35 and three gumballs for $0.23 each how much did Mike Vikes item cost​

Respuesta :

Answer:

$5.34

Step-by-step explanation:

Balls cost - $2.30

He bought two balls

1 ball costs $1.15

1.15 x 2 = 2.3

Soda pop cost - $2.35

He bought one soda pop

2.35 x 1 = 2.35

Gumballs cost - $0.69

He bought three gumballs

0.23 x 3 = 0.69

Total cost - $5.34

2.3 + 2.35 + 0.69 = 5.34

s. The points $(2,0)$, $(1,1)$, $
What factors during the war promoted black solidarity?
Show that the function is 1/n.
essay on importance of time management for students​?​
Carol has three times as many 10 dollar bills as 5 dollar bills. she has a total of $350. how many five dollar bills does carol have? how many 10 dollar bills?
The following graphs show the production possibilities frontiers (PPFs) for Freedonia and Desonia. Both countries produce grain and tea, each initially (i.e., b
Match the image to the scale factor from FG to F'G'. Image 1 F F Image 2 F' F Image 3 F' F F Image 4 F F Image 5 F' 12 12 8 6 18 12 12 12 12 24 G' G G G' G G' G
purpose, core ideals and shared ideas for “March on washington speech”