Ariebaby Ariebaby
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can u buy for $1.00

Respuesta :

guccigirl1208
guccigirl1208 guccigirl1208
  • 01-01-2020
One fourth of a pound
1/4 lb
Answer Link
josshyaby
josshyaby josshyaby
  • 01-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Blueberries cost $4.00 for 1 pound. The number of blueberries that can be bought $1.00 = (1×1)/4 pounds

= 1/4 pounds

Answer Link

Otras preguntas

A company offers a rate of $.05 per minute. How would you find the unit rate per hour?
an important long-term result of the crusades in the middle east was
What Is 89.519 Rounded To The Nearest Whole Number
what is the difference between "general will" and "individual will"? why does Rousseau claim the general will is always good?
Sally sold 1000987 hot dogs 3 years how many will she sell in 6 years
I need help on number 6)
Phil has 50 nickels and dimes worth $4.15. How many of each coin does he have?
What type of crop plantations proved to provide slaves with the worst living conditions?
What letter comes next S,M,H,D,M
How do you say I have short hair in French