thebestriya
thebestriya thebestriya
  • 03-06-2020
  • Mathematics
contestada

It costs Neil $2.88 to make two dozen muffins. He sold the muffins for $.80 each. If Neil sold six dozen muffins how much profit did he make from the sale?

Respuesta :

thebestriya07
thebestriya07 thebestriya07
  • 10-06-2020

Hi!

So for this you need an equation. It will be 72 • 0.8 - 2.88 • 3

this is bc 12 x 6 is 72 and 3 bc 2 x 3 is 6.

so after you solve it you should get : $48.96..Hope this helped! :))

Answer Link

Otras preguntas

It will cost $6,000 to acquire an ice cream cart. cart sales are expected to be $3,600 a year for three years. after the three years, the cart is expected to be
You have found that planet z should have active tectonics and volcanism and an atmosphere produced by volcanic outgassing. what single factor explains why the p
Can anyone help me with this worksheet
an exponential growth function represents a quantity that has a constant halving time. True or false?
What is 37493 decreased by 8500
Is the underlined clause independent or subordinate? After the sun goes down, ///the mosquitoes come out//// A. independent B. subordinate
Solve for x in the diagram.
Why was the lowell mill system so revolutionary
Substances that transfer heat better than others are called
What is 7% of 10? Please Help Me!