ashleyjiron12 ashleyjiron12
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

What is the unit cost per bottle if a pack of 12 bottles of juice sells for $6?

Respuesta :

ClutchMode
ClutchMode ClutchMode
  • 01-10-2016
12/6 is 2 bottles for a dollar 
one bottle is 50 cents
Answer Link
ShawnMendes18
ShawnMendes18 ShawnMendes18
  • 02-10-2016
12/6 is 2 wholes so per bottle is 50 cents but 2 for $1
Answer Link

Otras preguntas

Perimeter of a square with an area of 81cm2
the length L of a spring is given by L=(3/4)F + 5 where F is applied force. What force F will produce a length of 8?
india takes the two hour train ride from minneapolis to chicago every dummer to visit her grandparents. The train traveled 44 7/16 (thats a mixed number) mile
Find 4 consecutive odd integers where the product of the two smaller numbers is 64 less than the product of the two larger numbers.
What were the reasons for the failure of the League Nations?
Please answer:If a stadium holds 60000 people.1. If the stadium is 2/3 full, how many people are there?2. If the stadium is 3/4 full, how many people are there?
Where did the Greeks believe that most gods lived
how do u find the area of a triangle
in the xy-plane above, point c has coordinates (6,9). which of the follwoing is an equation of the line that contains points 0 and c?
Rachel and David share 40 biscuits between them in the ratio 2:3, How many biscuits do they each get?