kvnh224
kvnh224 kvnh224
  • 11-10-2016
  • Mathematics
contestada

A 5 lb. bag of organic all-purpose flour costs $6.76. What is the unit price? _ per pound

Respuesta :

SJ2006
SJ2006 SJ2006
  • 11-10-2016

for 5 lb. bag = $6.76

so, for 1 lb. bag = 6.76/5 = $1.35

So, unit prize is $1.35 per pound.

Answer Link
coco0916
coco0916 coco0916
  • 11-10-2016
1.35 per pound to get that u need yo divide 6.76 by 5 you will then 1.352 multiply 1.35 with 5 and you will get 6.75 bug you are just one cent off.
Answer Link

Otras preguntas

help plz don't have no idea please
Name each layer of Earth, starting from Earth's center. Include both layers of the core and all layers of the mantle
which of the following should you do when annotating a text? select all that apply
what is the significance of republic
6x−3y=−6 for yi need an equation
Which word in the sentence does the underlined phrase identify? We were lucky to meet the zoologist,* Dr. Reynolds*. A. zoologist B. we C. meet D.
26 cm/s = how many m/min
2.50=?%...............................
How can you use a number line to compare values?
0.87 written as fraction