huggdigedhkbnenm
huggdigedhkbnenm huggdigedhkbnenm
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

At a local store a 16- ounce bottle of apple juice costs $3.20. What is the cost of the apple juice per ounce ?

Respuesta :

giannaporter giannaporter
  • 02-02-2021

Answer:

5¢

Step-by-step explanation:

16 divided by 3.20

Answer Link
fairchildr fairchildr
  • 02-02-2021

Answer:

20 cents per ounce

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Zak bought a board game that incudes 30 blue game pieces and 40 green game pieces. what is the ratio of blue game pieces to green game pieces
What is one specific form of simple diffusion??
Your classmate is unsure about how to use side lengths to determine the type of triangle. How would you explain this to your classmate?
What happens to the arrangement of water molecules as ice melts?
Why might a writer choose to write a fable? A) to tell a story that gives a moral B) to entertain readers with a religious story C) to harshly criticize powerfu
Can someone please help me on this problem
Which of the following reasons supports why the colonies rejected the Albany Plan of the Union? The Albany Plan of the Union provided a weak central government.
Which text in this excerpt from N. Scott Momaday's The Way to Rainy Mountain uses a simile to create a vivid picture? For my people, the Kiowas, it is an old l
how did President Clinton react when military leaders in Haiti overthrew aristide
1.) which of the following is an example of narrative nonfiction a. an autobiography of a dancer b. a bus schedule for Chicago c. an owners manual for a car d.