We9ssierazygi We9ssierazygi
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?

Respuesta :

thimegan thimegan
  • 04-01-2017
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
Answer Link

Otras preguntas

are the graphs of each pair of equations parallel, perpendicular,or neither? PLEASE I NEED YOUR HELP
prove CosecA.TanA/ sec^2A = CosA​
bakit nagkakaibaiba ang klima sa ibat ibang panig ng daigdig​
Why might a financial advisor suggest donating to a charity? (5 points) a A free membership b A tax break c Additional assets d A higher money contribution
Grains of sugar have a greater_____ than a solid cube of sugar of the same mass, and therefore will dissolve quicker than water. A) surface area B) catalyst C)
If the 12th term is 144 and the 14th term is 377, what's the 11th term?
If a basketball is bounced at a angle of 30 degrees, it will bounce off the court at and angle of degrees.
Can someone please help me on these two?
Expand a polynomial!! Please show work
"That which holds" the universe together, the underlying principle of social, moral, and cosmic duty (or social order) is known as