whossgracee whossgracee
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

One bag of 30 diapers costs $4.25. A box of 125 diapers costs $24.99.
which is the better buy? How much does each diaper cost?

Respuesta :

eviez33572 eviez33572
  • 02-02-2022
The better deal will be the one that costs the least per diaper. With this in mind, start by calculating the individual diaper cost for both deals.

—30 diapers for $4.25
$4.25/30
≈$0.14 per diaper

—125 diapers for $24.99
$24.99/125
≈$0.20 per diaper

Therefore, the deal with 30 diapers is the better buy.
Answer Link

Otras preguntas

How did the rise of nationalism, as seen in the ideas of Sun Yat Sen, Mustafa Kemal Ataturk, and Mohandas Ghandi, help or hurt their respective nations essay
What actions did japan take in an attempt to recover from the great depression?
Where in a plant cell is a water molecule broken down to release oxygen gas, electrons, and hydrogen ions? A. In the inner matrix of the mitochondrion B. In the
y-1/x+3=-3/4 how do you solve for y
What does predijuice Mean
what is the LCD of 4x^2y and 6xy^4
Are flamingos an invasive species anywhere on Earth?
evaluate the function f(x)=7x+3 at the given values of the independent variable and simplifya. f(5) b. f(x+8) c. f(-x)HELP
Give three examples of places bacteria live.
How did the rise of nationalism, as seen in the ideas of Sun Yat Sen, Mustafa Kemal Ataturk, and Mohandas Ghandi, help or hurt their respective nations essay