mcfmq6gny6 mcfmq6gny6
  • 15-06-2022
  • Mathematics
contestada

Tutorial C
A 3-yard roll of aluminum foil costs $4.14. What is the price per
foot?

Respuesta :

ashish4112119
ashish4112119 ashish4112119
  • 15-06-2022

Answer:

$.46 or 46 cents per foot

Step-by-step explanation:

3 yards = 4.14

1 yard is 3 feet

3 yards is 9 feet

4.14 ÷ 9 = .46

Answer Link

Otras preguntas

Suppose that the event of picking a face card from a standard deck of 52 cards is considered a success. If a card is drawn at random and replaced, and this proc
Which of the following is a motif, or common element, of folk tales? Brave youngest sons and daughters References to ancient places A setting linked to a spe
In polar coordinates, the origin is called the _____.
14. ____ the years, globalization has been responsible ____ the way we see the world today. A - In/to B - Over/for C - During/of D - For/on
A human sex cell has _____ chromosomes. 13 21 23 46
Can someone help me with this? I'm not really sure what to say
Write an algebraic expression for the area of a triangle if the base is 2 less than 3 times the height
Which property is not used to simplify the following expression? (x+5)*2+7=2(x+5)+7 =(2x+10)+7 =2x+(10+7) =2x+17
Which answer shows a correct way to divide the word at the end of a line? A.cannot be divided B.aut-omobile C.autom-obile D.auto-mobile
popcorn kernels are sold in one-pound bags.If four ounces of kernels make two quarts if popped popcorn,how many bags of kernels will i need to make ten gallons