eliru78951 eliru78951
  • 15-06-2022
  • Mathematics
contestada

If 5 apples cost $1.15, find the cost of 16 apples

Respuesta :

suspho9
suspho9 suspho9
  • 15-06-2022

Answer:

3.68$

Step-by-step explanation:

If 5 apples cost $1.15, find the cost of 16 apples

  • we can solve with an equation

5 : 1.15 = 16 : x

x = 1.15 * 16 : 5

x = 18.04 : 5

x = 3.68

check

5 : 1.15 = 16 : 3.68

4.34 = 4.34

the answer is good

Answer Link

Otras preguntas

Find the solution of the given initial value problem. y'-y=11te^2t, y(0)=1
How many steps are in the statue of liberty?
What is the difference between a referendum and an initiative?
What is the GCF of the numbers in the expression (25 + 50)? a.5 b.25 c.50 d.1,250
the number of children in the United States who are obese has dramatically decreased over the past two decades. True or False
What kind of ocean habitat do baler snails prefer?
The diagram and #2? Please and thank you
Can you guyz help me with 14-15-16-17-18-19-20 The work bank is Innocent Accident Process Assist Express Terrible Error Thanks!
2x+6y=12 what's m and b?
Indeed some help with my home work and I was woundering of envy one would help I am having trouble