keenanmcneill4owh6q3 keenanmcneill4owh6q3
  • 13-09-2022
  • Mathematics
contestada

A company invests $14,000 to produce a product that will sell for $57.65. Each unit costs $7.40 to produce. (Round your answers to the nearest whole number.)
(a)
How many units must the company sell to break even?
units
(b)
How many units must the company sell to make a profit of $95,000?

Respuesta :

Otras preguntas

Alex washed 10 1/2 windows in 3/4 hour. At this rate, how many windows can he wash in one hour?
Explain why we draw straight lines to show rays of light?
Can someone help me and give me tips on what this story could be about and check my grammar too inorder to get marked brainliest! =]
compose a song about teenage pregnancy​
Solve the linear systems using addition or subtraction 7x + 2y = 8;-5x - 2 =-12​
Jose dijo que se iba mañana
Explain how Nike came to that situation through its expansion strategy
Sad‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎​​
More immigrants in France come from Portugal than from Morocco. vrai or faux ​
brainlyest if u give the right answer