kylepetit0029 kylepetit0029
  • 13-10-2022
  • Mathematics
contestada

At the local dairy farm, Kareem buys a 32-oz container of yogurt for $2.56. Jonah buys a 6-oz container of yogurt for $0.48. Are the cost, y, in dollars and the amount of yogurt, x, proportional?

The quantities Choose... proportional.

Respuesta :

Otras preguntas

How do you solve this
50 points and BRAINLIEST: Changes in behavior associated with learning may be due _______. A. puberty B. eating C. illness D. hunger
Though they address the same subject, how are Brueghel’s painting of Icarus and Auden’s poem “Musee des Beaux Arts” different?
Death was the penalty for Adam's nakedness. True False
Is the balance rhythmic flow of music poetry or oratory
Can someone help me please ❤️
Explain how to separate a mixture of sand and pebbles.
When there is insufficient research to determine the rda for a nutrient, the ______, based on estimates of intakes that appear to maintain a defined nutritional
six friends go out to lunch and decide to split the bill evenly the bill comes to $61.56 how much does each person oweA: $21.31B: $10.26C: $10D: $8.79
Basic Write the basic word that best replaces the underline word or words