jovejupiter1999 jovejupiter1999
  • 14-10-2022
  • Mathematics
contestada

1) Apples cost $16 for an 8 pound bag at the local price
club, but the club has a membership fee of $50.
Write and solve an equation to determine how many
pounds (p) of apples you can buy for $58.

Respuesta :

Otras preguntas

On a coordinate plane, 2 exponential functions are shown. Function f (x) approaches y = 0 in quadrant 2 and increases into quadrant 1. Function g (x) approaches
what is friction? effect of force​
Jack has a summer job caddying at a golf course. Jack earns $120 a week. By rounding his weekly income to the nearest hundred dollars, find a reasonable estimat
1. Who is Nancy Lieberman? 2. What were some of her accomplishments throughout her life? 3. How could her accomplishments motivate other women in their lives?
What is a tense? Please explain
HELP HELP HELP HELP!!!!!!!!
PLS HELP PLS PLS PLS PLS
Flint Company began operations on January 1, 2015, and uses the average-cost method of pricing inventory. Management is contemplating a change in inventory meth
In a single displacement reaction between Sodium Phosphate and Barium, how much of each product (in grams) will be formed from 10.0 grams of Barium? Show your
I need help asap lol