leahjkings7
leahjkings7 leahjkings7
  • 15-10-2022
  • Mathematics
contestada

Kayla notices that she can buy snacks
and candy in bulk at the grocery store.
The snacks she wants to buy cost $1.29
per kilogram.
Write a formula that that will help Kayla
determine how much she'll have to pay if
she buys food in bulk.
Let's let
t = total price
k = number of kilograms of food

Respuesta :

Otras preguntas

what is the x and y intercept of 2x+3y=-6
What three numbers multiply to get 1,728?
2.) debt ratio is calculated by____. A. adding all you owe B. subtracting all that you owe from your available credit limits C. adding all that you owe and div
How many adolescents will experience depression? a) 100% b) 1 in 25 c) 1 in 8 d) 80%
(18 x 5 y 2 ) ÷ (2 x -3 y) 2 simplify
When minerals dissolve out of water what type of rock would form when these minerals get compressed together?
Florida highway safety and motor vehicles reported______ of traffic fatalities were alcohol related in Florida in 2008 ?
According to the diagram in which layer would most likely find coal deposits
What is the volume of 46.5 g of silver if the density is 10.5 g/ml?
Multiply. 5/8 x (-8/9) = (Type an integer or a simplified​ fraction.)