abbigailcowley abbigailcowley
  • 15-12-2022
  • Mathematics
contestada

10) Anjali and Jacob each improved their yards by planting hostas and ivy. They bought their supplies from the same store. Anjali spent $156 on 11 hostas and 4 pots of ivy. Jacob spent $216 on 15 hostas and 6 pots of ivy. What is the cost of one hosta and the cost of one pot of ivy?​

Respuesta :

Otras preguntas

Need to find the number for a
should prairie dogs be used as food for endangered species? explain
help me with this plz quick
what is a adverbs and adjectives
Henry wants to laminate the tabletop in his study room. The tabletop is the shape of an isosceles trapezoid shown here. If laminating costs $4 per square foot,
Can anyone help me out a little
what is the sum of all integers between 19 and 77 squared rooted?
Bill, a college student, complains that he feels apprehensive and fearful most of the time but doesn't know why. Without warning, sometimes his heart begins to
SomeOne please help me
Alex reads 12 pages in 10 min. jenna reads 15 pages in 12 min. they are both reading a 60 page magazine. who will finish reading the magazine first?