schears schears
  • 12-01-2023
  • Mathematics
contestada

A toy company spends $1800 per day for factory expenses plus $9 to make each teddy bear. They sell the teddy bears for $15 a piece. Create and solve an equation that could be used to find the number of bears, b ,the company has to sell in one day to equal its daily cost.

Respuesta :

Otras preguntas

Match the following Help please ​
4 Which shape could you use to describe the structure of social classes in early civilizations? A circle B square C triangle D pyramid
Find the average of 37, 36, 76, 84 and 37.
Can someone help me plz Xd
HELP ME PLS THIS IS HARD
3h=-8 solve equation
What do the cities of Chichén Itzá and Tenochtitlán reveal about the cultures that created them?
Which person would need to go through the naturalization process to become a United States citizen? A.a boy born in Puerto Rico to parents who are not U.S. cit
How did the English presence in North Carolina affect native people over time? It led to English people becoming laborers in native farming villages to help inc
ccording to the Declaration of Independence, what is the purpose of government? *1 pointTo control people and communitiesTo protect citizens’ rightsTo regulate