mw3932
mw3932 mw3932
  • 14-01-2023
  • Mathematics
contestada

Kyle is shopping for his favorite
cereal at the grocery store. The
9 ounce box costs $2.52 while the 12 ounce box costs $3.60. Which is the better deal? How much will he save per ounce?

A) 9 oz.; 20¢/oz.
B) 12 oz.; 20%/oz.
C) 9 oz.; 2¢/oz.
D) 12 oz.; 2¢/oz.
E) 12 oz.; 9¢/oz.

Respuesta :

Otras preguntas

$28 lunch; 15% tip what's the answer
When h has the value 12 calculate 5h - 2
Which Renaissance writer also worked as an adviser, or courtier, to royalty?
Omarion has 9/10 of pages in a book remaining to read for school. He reads 2/3 of the remaining pages over the weekend. What fraction of the book does Omarion t
Certain behaviors are more likely to reflect activity in one hemisphere than in the other. This is called __________.
The Second Great Awakening began on the southern frontier and usually featured what two religious sects? A. Methodists and Baptists B. Atheists and Buddhists C.
13 = 2f + 5 i don't know how to solve this
How does a seismologist help society
Omarion has 9/10 of pages in a book remaining to read for school. He reads 2/3 of the remaining pages over the weekend. What fraction of the book does Omarion t
In Egypt, the rule by one family is known as a(n) a. Kingdom b.Empire c.Dynasty d.Tribe