karenmontserrat1 karenmontserrat1
  • 12-01-2024
  • Mathematics
contestada

Calcula la energía cinética de un balón de fut ball que pesa 4.5n y lleva un velocidad de 15 m/s

Respuesta :

Otras preguntas

It costs $3.15 for a pack of 15 pencils.Find the unit price in dollars per pencil.If necessary, round your answer to the nearest cent.
Which describes anabolic steroids? A. artificial forms of the hormone affecting muscle development B. a muscle building program for athletes C. sodium and potas
Please answer this and thank you If DE=4x+10, EF=2-1, and DF=9x-15, find DF.
Which of the following acts as an additional check on governmental power by supplying the general voting public with facts about current issues and the actions
The Galilean moons are satellites of which planet?
Is it possible to take a cross section of a tetrahedron and get an octagon? Why or why not? A.) Yes, because an octagon has eight sides, which is twice the numb
Power over the island nation of Cyprus is disputed by Greece and Italy Greece and Turkey Turkey and Israel Egypt and Israel
Which country has led all former-soviet republics and russia in u.s. immigration since 1992?
How correct a measurement is A.Estimating B.Precision C.Rounding D.Accuracy
Is this citation correct Higgins, Sarah. "How to Debone a Whole Chicken." All Cooking. May 2004: 181-182. Print