TestSubject346 TestSubject346
  • 12-02-2024
  • Mathematics
contestada

Flour costs $0.80 and sugar costs $0.50 a pound. An order of flour and sugar weighs 15 pounds and costs $9. I need a system of equations to represent the word problem. Can someone help me out?

Respuesta :

Otras preguntas

15 oranges were purchased. Cost per orange: $0.45 c = total cost of oranges Which equation shows the total cost of oranges?
a sentence useing the word octet
Write an equation in​ slope-intercept form of the line that passes through the given point and is parallel to the graph of the given equation. ​(−8​,−8​); y=−3x
Distilled water is _____. an acid a base a neutral
wendy is paid $9 per hour and plans to work between 20 and 25 hours per week. indetify the independent and dependent quanity in the situation. find reasonable d
PLEASE HELP!!!! 20 POINTS!!!!
Austin just bought a toy car it cost $15 his little brother buys toy cars that cost 1/3 the amount of austin's car. if austin's brother buy 4 toy cars how much
Choose the correct simplification of the expression (5xy5)2(y3)4.
Why is the net profit margin expressed as a percentage?
Using cmc, you can increase your _____ because you are able to increase the number of potential partners using cmc when compared to ftf.