fran3729 fran3729
  • 13-03-2024
  • Business
contestada

Giuseppe's buys supplies to make pizzas at a cost of $4.56. Operating expenses of the business are 160% of the cost, and the profit he makes is 182% of the cost. What is the regular selling price of each pizza?
a) $12.19
b) $10.65
c) $9.24
d) $8.37

Respuesta :

Otras preguntas

how do you convert units in length?
Both European medieval knights and Japanese samurai warriors pledged oaths of?
Joe's dog has a mass of 28,000 grams. What is the mass of Joe's dog in kilograms?
The unit rate for 3 medium apples that have about 285 calories
when would there be only for different equations for a set of math mountain numbers
Which statement best summarizes life for Native Americans in modern New Mexico? Native Americans all live in separate communities on reservations. Native Americ
Which inheritance patter governs blood type?
what ratios that are equivalent to 4 to 7. 5/8 12/20 8:14 5 to 10 16/28 9 to 16
President Andrew Johnson's leniency with former Confederate officials and his veto of legislation designed to provide civil rights and financial aid to former s
The main difference between speed and velocity involves a. gravity. b. direction. c. distance. d. weight