valdesbritta valdesbritta
  • 15-03-2024
  • Mathematics
contestada

Write an equation represented by this tape diagram that uses subtraction.

Respuesta :

nirmalachand949 nirmalachand949
  • 15-03-2024

The cost price of 6 toffees is equal to the selling price of 4 toffees. If the cost price of 1 toffee is Rs 400 then, What is the selling price of 4 toffees?

Answer Link

Otras preguntas

An important effect of the Magna Carta on English government was that it
A total of 234 tickets were sold for the school play. They were either adult tickets or student tickets. The number of student tickets sold was two times the nu
An inventor can obtain a(n) _____________ to protect his or her idea. antitrust price control patent regulation
What have farmers in the Amazon River Basin found to be the cause of reductions in the soil's fertility? ( a) the scarcity of tractors and modern farm equipment
the perimeter of a rectangle is 222 millimeters if the length of the rectangle is 60 millimeters what is the width of the rectangle
Where is the Persian Gulf? A. east of the Arabian Peninsula B. south of the Arabian Peninsula C. west of the Arabian Peninsula D. north of the Arabian Peninsula
Express 0.64 as a fraction in lowest term? A. 64/10 B.5/32 C.4/5 D.16/25
What is one job of RNA? A. unraveling DNA B. manufacturing nucleotides C. carrying genetic information D. giving shape to chromosomes.
The United Kingdom is one of the leading fishing nations of the world. Which of the following is the best reason why this is true?
Is 25 milligrams lighter or heavier than 25 centigrams