elip56257 elip56257
  • 15-05-2024
  • Mathematics
contestada

Divide to find the cost of one unit of each item. Round your answers
to the nearest cent. Then determine which item
is the better buy.
1. a 6.5-ounce can of tuna for [tex]$1.39 or a 3-ounce can of tuna for $[/tex]0.65
The 6.5-ounce can of tuna costs:
per ounce.
The 3-ounce can of tuna costs
per ounce.
The
-ounce can of tuna is the better buy.

Respuesta :

Otras preguntas

FIND THE DOMAIN AND THE RANGE.
geometry help greatly needed. please help if possible.
Are these lines perpendicular, parallel, or neither based off their slopes? 61x – 2y = -2 y = 3x + 12
How to Graph y = x - 3?
Help me, this is my last question pls.Explain why if resultant force on the body is 0 the acceleration will also be 0.​
Estimate 3/8 + 3/4 + 7/8 =
Which MOST CLOSELY identifies the position argued by Newton Minow? A) Responsible broadcasters should provide a wider range of quality choices that are informat
Sarah went to the movies.After the movies , she wanted to ride the bus home.The b6 and the b9 buses both stop at the movies outside Sarahs houses
plz help i got 20 mins left on da test
What is the most likely reason prehistoric people migrated to the North American continent? A. They were in search of better places to build houses. B. They wer