pitmmaKaos82791 pitmmaKaos82791
  • 15-05-2024
  • Business
contestada

Frank needs to buy plastic spoons. brand a has a box of 25 spoons for $2.12. brand b has a box of 72 spoons for $5.09. Find the unit price for each brand. Then state which brand is the better buy based on the unit price. Round your answers to the nearest cent.

Respuesta :

Otras preguntas

What do you mean by corrosion? How can you prevent it?
I = {1, 2} List all possible subsets of the given set.
name 2 sound devices and what type they are from the song Where Is The Love by the Black Eyed Peas.
factoring 12m^2n^2-8mn+1=
A storage tank shaped Like a rectangular prism is being manufactured to hold 100,000 cubic feet of natural gas. It has a length of 10 feet and a width of 25 fee
In Romeo and Juliet act 2, which character serves as a messenger
Given the inequalities y > 5x-8 and y >3x+4, find the point that satisfies neither inequalities
Consider the following system of equations. y = 2x - 2 y - 2x = 5 What can you conclude about the system of equations? The system of equations is inconsistent.
How many eights are there in 6 1/2
name 2 sound devices and what type they are from the song Where Is The Love by the Black Eyed Peas.