abimeletrg abimeletrg
  • 11-05-2018
  • Mathematics
contestada

una gruesa de lapices(144 unidades) cuesta $6.800. Cuanto cuestan 450 lapices

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 11-05-2018
Write and solve an equation of ratios:

$6,800                x
------------- = --------------
144 units       450 units

Then 144x = 3060000, or x = $21,250 (answer)
Answer Link

Otras preguntas

Help! 20 points! Garrison implies that the North is complicit in supporting enslavement because they care more about the idea of a united country than about fre
Where do i plot the points? Need help ASAP!
message me please haha​
Please help me! :D <3
According to Sternberg's triangular theory of love, a relationship that is based on commitment alone results in __________.
When establishing a goal, all of the following factors should be considered during the forethought phase of self-regulation except __________. A. Self-efficacy
Help help help pelsss English pelsss help
Ryan solved the problem above. He says there are 6 groups of 6 students and 1 group of 5 students . What did Ryan do wrong?
6. The teacher gave this pattern to the class: the first term is 5 and the rule is add 4, subtract 1. Each student says one number. The first student says 5. Vi
HURRY PLSSS ( 100 POINTS) What was the most concerning area for North Carolina's Progressives? public health o deregulating business © immigrant housing O expan