weeklymagazineowyldu weeklymagazineowyldu
  • 11-05-2018
  • Mathematics
contestada

I need the answer ASAP!!

At Joe's Market, three oranges and one apple cost $1.86, and two oranges and three apples cost $2.15. What is the cost of one apple?

Respuesta :

adincheang adincheang
  • 11-05-2018
o=orange
a=apple

equation 1
3o+a=$1.86
a=$1.86-3o

use a=$1.86-3o in equation 2

equation 2 
2o+3a=$2.15
2o+3($1.86-3o)=$2.15
2o+$5.58-9o=$2.15
$5.58-7o=$2.15
$5.58=$2.15+7o
$3.43=7o
$0.49=o

then use $0.49=o for equation 1.

equation 1

3($0.49)+a=$1.86
$1.47+a=$1.86
a=$0.39

so an apple is $0.39.

Answer Link

Otras preguntas

The lines graphed below are perpendicular. The slope of the redline is -2. What is the slope of the green line
PLS HELP! BRAINLIEST.......
Hey can you guy help worth 19 points correctly please
How do Asian civilizations end the Middle Ages?
Helppp !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
please help. what is the relationship between period number and the number of occupied energy levels?​
Write code that swaps the first and last elements in a list called my_list. Assume that the list has already been created and contains at least one element.
3. Josiah can jog 1 1/3 miles in 1/4 hour. Find his average speed in miles per hour.
m +20= 3 What is m and the inverse operation​
For f(x) = −3x − 13, find f(x) when x = –1.