Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2016
  • Mathematics
contestada

if 5 apples cost 345 pounds how much do 9 apples cost?

Respuesta :

Yayo5
Yayo5 Yayo5
  • 01-03-2016
345 ÷ 5 = 69 "pounds" for 1 apple.

69 × 4 = 276 4 apples.

345 + 276 = 9 apples for 621 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

At the dog show, there are 4 times as many boxers as spaniels. If there are a total of 30 dogs, how many dogs are spaniels?
How do the special senses work together with other systems in the body
which of these is a feature of gothic writing that makes it different from other romantic genres? A) Emotional Expression B) Notions of beauty C) A predictable
What is the measure of abc in the figure below? a. 42 b. 48 c. 84 d. 30 e. 21 f. cannot be determined
What is the GCF of 21 42 84
A good listener never interupt a speaker. Is it true or false? Give reasons
identify a number that results in a 4 digit number when 156,350 is subtracted from it
Why is it important to reflect on how the interview went after it’s over? A-so you can figure out if you got the job or not B-so you know what to say when the i
You are purchasing 2 shirts at $15.00 (each) and 1 pair of jeans at $30.00 (each) you have a coupon for 10% off. How much is the total cost with the discount?
What is 3 to the sixth power