AngelDaKing
AngelDaKing AngelDaKing
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

i need help with this please help the last one is 20 for 4.20

i need help with this please help the last one is 20 for 420 class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-07-2018
Hello!

The word "per" means to divide. Therefore we will divide our price by ounces to find how much one ounce costs.

.42/2=.21

It costs $0.21 per ounce.

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

Monica’s retirement party cost two dollars, plus an additional three dollars for every guess she invites. If there are 16 guests, how much will monica’s retirem
calculista you are a saint and a legend
Which functions is nonlinear
CAN SOMEONE ANSWER ALL THIS I KNOW ITS REALLY HARD 1+1 2+1 2+2 r u never gonna give me up
2. Drag the parent over to the Parent 1 space and press Reproduce. Fill in the Offspring traits on the table above. What traits appear to be inherited from the
convert each of these fractions so that they share the lowest common denominator 3/4 4/5 and 5/6​
how were the Vietnamese communist forces so effective in the face of the far wealthier, technologically superior powers of France and the United States.
Work out the point of intersection of the lines 2x + 3y = 11 and 2y = 13 – 3x
Q1. PepsiCo, Inc. is an American multinational food, snack, and beverage corporation headquartered in Harrison, New York. PepsiCo has interests in the manufactu
What is the axis of symmetry of the absolute value function y=-2|x+4.5|-1.4? A. x= -4.5 B. X= 4.5 C. X= 1.4 D. x= -1.4