rainelynfampulpbr0bd rainelynfampulpbr0bd
  • 12-07-2018
  • Advanced Placement (AP)
contestada

In a local supermarket,3/4 kilogram of the squid costs 156 peses.How much do 4 kilograms of squid cost?

Respuesta :

BiologiaMagister
BiologiaMagister BiologiaMagister
  • 12-07-2018

Use the rule of 3:


750g (3/4kg) = 156p

1000g = Xp


(1000 * 156) / 750

156,000 / 750

208.


Answer:


[tex] \boxed{\bf~208~peses~per~Kg.} [/tex]




Hope it helped,


Happy homework/ study/ exam!

Answer Link
Imamantonlaveymttqin
Imamantonlaveymttqin Imamantonlaveymttqin
  • 26-07-2018
thats the answer for the question
Ver imagen Imamantonlaveymttqin
Answer Link

Otras preguntas

You are painting pictures to sell and are working with the following constraints: • It takes 3 h to paint a small picture. • It takes 5 h to paint a large pictu
Is color and odor a chemical property or physical property?
How many tens and 15 ones = 6 tens 5 ones
Miranda Bailey jumped on the trampoline and rolled down the grassy hill. whats kind of sentence is this
Which is one of the most important differences between prokaryotes and eukaryotes? The cytoplasm in eukaryotes does not contain any organelles but that of
Which of the following will NOT help you avoid skidding on slippery surfaces?
the hormone responsible for establishing sleep and wake pattern is called
Which of the following correctly describes connotation? A. A new word added to the dictionary B. The pronunciation of a word C. An implied meaning of word under
What causes hydrogen bonding between water molecules?
What is the word form for 2.14. What is 2.14 in expanded form