kiah40 kiah40
  • 02-08-2018
  • Mathematics
contestada

Can anyone help?? Please and thank you

Can anyone help Please and thank you class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 02-08-2018

a) For 1 visit: $45

... For 2 visits: $45 +$45 = $90

... For 3 visits: $90 +$45 = $135

... For 4 visits: $135 +$45 = $180

... For 5 visits: $180 +$45 = $225

b) A season pass is a better deal if you visit the park 3 or more times. The cost of 3 visits without a season pass is more than the cost of the season pass. The cost of the season pass is more than the cost of 2 visits.

Answer Link

Otras preguntas

what is the difference between whitecap and swell
The ribs and sternum are connected by a. immovable joints. b. partly moveable joints. c. movable joints. d. none of the above
The cost of a certain brand of camera has been increasing at 8% per year. If a camera now costs $150, what is the cost?
What is diameter if the area is 200.96m squared
What was the purpose of the Titanic's inner hull?
The ribs and sternum are connected by a. immovable joints. b. partly moveable joints. c. movable joints. d. none of the above
A major characteristic of the Anasazi culture in what is today the U.S. Southwest was (A) the building of large mounds for burial grounds (B) potlatch ceremonie
use the word aqueduct in the sentence about Tenochtitlan plz help cause I don't know a sentence about this stuff
Use Newton's method to approximate a root of the equation    \cos(x^2 + 3) = x^3  as follows. Let  x_1 = 1  be the initial approximation. The second approximati
What is the S phase? What happens during this phase?