kimora913 kimora913
  • 15-08-2018
  • Mathematics
contestada

How do I get my answer to this question

How do I get my answer to this question class=

Respuesta :

haileylopez05
haileylopez05 haileylopez05
  • 15-08-2018
the answer is 268 because you 2144÷8
Answer Link
DeanR
DeanR DeanR
  • 15-08-2018

8.

Lovin Lemon: 4 gallons for $24 = $6/gallon

Sweet and Sour: 8 quarts for $16 = 2 gallons for $16 = $8/gallon

Answer: Sweet and Sour has the higher unit price

9.

2144 miles in 8 hours

2144/8 = 268 miles per hour

Answer a: 268

b.

560 miles / 268 mph = 140/67 hours = 2.08955... hours

Answer: 2.09 hours



Answer Link

Otras preguntas

A bus on a regular schedule takes 3 1/4 hours to reach its destination. The express bus takes 2 1/2 hours to make the same trip. How much travel time can be sa
A bus on a regular schedule takes 3 1/4 hours to reach its destination. The express bus takes 2 1/2 hours to make the same trip. How much travel time can be sa
-2m + 4m + 5 = -3 Tell me what you did please!
Tia is buying paper cups and plates. Cups come in packages of 12,and plates come in packages of 10. She wants to buy the same number of cups and plates, but pla
Can some one please help me with this ???
what is the imaginary line that circles the globe halfway between the North and South poles
What is the value of 5 in 356,039,763
Death Valley has an elevation if -282 feet relative to sea level. Explain how to use absolute value to describe the elevation of Death Valley as a positive inte
Can some one help me ??? Anyone ?
What is 8.7 billion as a scientific notation