brandonc6Frandgamer brandonc6Frandgamer
  • 11-03-2016
  • Mathematics
contestada

Ricky is at the bakery shop when he sees that 8 pastries cost $160.he need 16 pastries.how much will 16 pastries cost?

Respuesta :

Kris10CS Kris10CS
  • 11-03-2016
You can multiply $160 by 2 because 16 is 8 * 2. 16 pastries would then be $320.

Or, you can divide $160 by 8, to get the price per pastry. You would get $20 per pastry, and multiply it by 16, which equals $320

(You would get the same answer either way)
Answer Link
ameliayeap216
ameliayeap216 ameliayeap216
  • 15-03-2016
16 pastries would cost the double cost of 8 pastries because 8 is half of 16
, if 8 pastries cost $160 then 16 pastries would cost $320.  
Answer Link

Otras preguntas

Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
What are the advantages and disadvantages of globalization
What are the advantages and disadvantages of globalization
What are the advantages and disadvantages of globalization
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
What are the advantages and disadvantages of globalization
What are the advantages and disadvantages of globalization
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
What are the advantages and disadvantages of globalization