john99 john99
  • 15-03-2016
  • Mathematics
contestada

Chloe purchased a bottle of perfume for $1.60 per 0.01 ounce. what is the unit cost of the perfume

Respuesta :

xXPeachXx
xXPeachXx xXPeachXx
  • 15-03-2016
Work:

0.01 × 100 = 1.00

$1.60 × 100 = $160

Answer:

The unit cost of the perfume is $160 per ounce. 
If I am correct though, and you are working on the page I think you are, the answer is  C
Answer Link

Otras preguntas

The cost of a pizza varies directly as the square of its radius. If a pizza with a 6-inch radius costs $8.00, how much should a pizza with a 12 inch radius​
When the constitution was written how many amendments did it have.
What happens when light hits the rough surface of a tree? A. The light is scattered in many different directions, B. The light is refracted through the tree, C.
im kinda confused on this. i need help.​
What is the length of Line segment A C? 3 ft 4 ft 18 ft 12 ft
Express cos O as a fraction in simplest terms.
What is Photosynthesis? ‎ ‎ ‎ ‎ ‎ ​
A train can travel 744 miles in 3 hours. What is the unit rate that this train is traveling per hour? _____ miles per hour. Please help. I just need the answer
Child doing the dishes. arreglar la casa planchar pasar la aspiradora lavar los platos
Help me question 3 right now, please