10abigailkimjd 10abigailkimjd
  • 14-09-2018
  • Mathematics
contestada

Klara bought a dozen bags of bird food for $27. Use compatible numbers to find the approximate cost of six dozen bags of bird food. Show how you estimated.

Respuesta :

confusedwithhw
confusedwithhw confusedwithhw
  • 14-09-2018
x=cost of bird food
dozen=12

12x=27
x=$9/4=2.25 dollars per bag

6 dozen=6×12=72bags
2.25×72= $162
Answer Link

Otras preguntas

Is north america north or south of the equator
A drawer has 5 red socks and 5 socks.  If 3 drawn what is the probability that they are a match?
the value of x-y is negative, and x and y are both positive. what can you conclude about the values of x and y????
The perimeter of a triangle is 28ft. The medium side is 4ft longer than the shortest side, while the longest side is twice as long as the shortest side. What ar
345 ft/min = ___________ ft/h
What would 300% of $25 be? Please show how.
How was Virginia settled-peacefully, wars, easily, difficult, etc?
The sum of three consecutive odd numbers is 153 what is the smallest of the three numbers?
How was Virginia settled-peacefully, wars, easily, difficult, etc?
How did a cotton gin change agriculture in the south??