ashleytinoco345
ashleytinoco345 ashleytinoco345
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, q 16-ounce bottle of Apple juice costs $3.20. What is the cost of the Apple juice per ounce?

Respuesta :

Estrella9504
Estrella9504 Estrella9504
  • 02-10-2018
16q= 3.20
÷16 on both sides
and you get .20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

Given: 1 = 4 2 = 3 Prove: AB = CD Which of the following triangle congruence theorems would be used in this proof? SSS ASA AAS
Who did the Shang Kings contact before making important decisions? * 2 points
Create an equivalent ratio tol5:2 by multiplying both sides by 2. What is the equivalent ratio?
I will found out where she has gone, and kiss her lips and take her hands; and walk among long dappled grass, and pluck till time and times are done. Which wor
At a local market, the cost of apples is directly proportional to the weight of the apples. Carlos bought 10 pounds of apples for a cost of $15. Which graph sho
Determine the number of triangles that can be formed given the following information: a = 8, b = 10, m
How did china help it’s self protect from the situation happening now
The drama club spent $608 on food for a party for its 38 members. Let a be the amount spent on food per person. Part A Which equation represents how much was sp
Steven paid $39 for a pizza delivery it took over a hour to receive it so he got a 10% discount how much did he pay after the discount
Find the volume of the object.