janiecia janiecia
  • 11-10-2018
  • Mathematics
contestada

A 17 ounce box of special K for $4.89 or a 21 ounce box of cheerios for $5.69. The better deal is?

Respuesta :

sergri928
sergri928 sergri928
  • 11-10-2018

The better deal is the 21-ounce one because its unit rate equals less than the 17-ounce one

Answer Link
rilayyyyy
rilayyyyy rilayyyyy
  • 11-10-2018

Break down the price per ounce.

[tex]\frac{4.89}{17} = 28[/tex] [28¢ per ounce]

[tex]\frac{5.69}{21} = 27[/tex] [27¢ per ounce]

The box of Cheerios is the better deal.

Answer Link

Otras preguntas

what does the sheiks of islam say about the serenity prayer
Where are parameters such boot order, processor voltage, motherboard raid, hardware virtualization support, and overclocking configured?
how do i turn 5 into a fraction
(01.02 LC)Simplify negative 3 and 1 over 9 − negative 8 and 1 over 3. negative 11 and 1 over 12 negative 5 and 2 over 9 5 and 2 over 9 11 and 1 over 12
Simplify the exponential expression. (x3)−9
A diffraction grating gives a second-order maximum at as angle of 31° for violet light (λ = 4.0 × 102 nm). If the diffraction grating is 1.0 cm in width, how m
Solve the system of equations. 2x + 3y = 6 x + 4y = -2 x = 0, y = 2 x = 6, y = -2 x = 2, y = -1 x = 3, y = 0
Find m∠OLM?????????????
PLEASE HELP ME. GEOMETRY REFLECTIONS!!! BOGUS ANSWERS WILL BE REPORTED
Which of the following is a propaganda statement? Middle school students can do a lot to make changes in the world, like volunteering their time and money to h