midtermssavior
midtermssavior midtermssavior
  • 11-10-2018
  • Mathematics
contestada

at the market, 2.4 pounds of peas cost 1.68 dollars. How much does one pound of peas cost?

Respuesta :

isnyder10 isnyder10
  • 12-10-2018
.7

because you need to get the original unit price which is 0.7 then multiply that by 1 and get your answer
Answer Link

Otras preguntas

which of these was a direct consequence of the civil war
What ability did Alexander Hamilton want the national bank to have? the ability to loan money to private citizens o the ability to issue foreign currency o the
On January 1, 2018, Bishop Company issued 10% bonds dated January 1, 2018, with a face amount of $19.3 million. The bonds mature in 2027 (10 years). For bonds o
Directions: Fill in the blank. Q: Jack's parents ________ and so I am sure they would love to go to the exhibition. A. like Picasso's paintings very much B. muc
NEED HELP ASAP algebra 2​
Licensee Jim listed a property and Licensee Sally sold the property to her client. Jim and Sally work for the same brokerage. This type of sale is known as what
I need help with this
What is the measure of < B
¿Cómo se llama la persona que actúa en una película?
solve for x: 7^2x+3 =2401 . show substitution of your solution to verify the equation. show steps. show work.