qsadada
qsadada qsadada
  • 12-10-2018
  • Mathematics
contestada



Write a function rule to represent the situation.


the total cost C for
g

gram
of
cheese
if each
gram
costs
​$3.09



Write a function rule using C and
g
as variables.


.. ​(Type an​ equation.)

Respuesta :

gpryzmenski gpryzmenski
  • 16-10-2018

Answer:

g(3.09)=C

Number of Grams of Cheese times 3.09 will = Cost

Answer Link

Otras preguntas

spanish speakers needed
Which of these actions would qualify you as an ethical hunter?
How many grams of chlorine are required in order to consume 100g of sodium chloride?
A standard serving of espresso contains 125 mg of caffeine. Dr. Lutes has been known to consume necessarily large amounts of espresso. Every Monday, Tuesday, an
How were the allies victorious in North America ?
Systems of equations needs to be solved in substitution form I will give five stars for the answer
Consider strings of four decimal digits. Which rule must be used to find the number of strings of four decimal digits that have exactly three digits that are 9s
What do non-metals do if they need 8 valence electrons and can't find a metal?​
Wilson Corporation sells an industrial solvent at a normal selling price of $100 per barrel. The variable cost per barrel is $40, and the company's total fixed
A cuánto equivale 2/3 de 21