Galaxypaw77951 Galaxypaw77951
  • 01-11-2018
  • Mathematics
contestada

is an 8oz. bag for 0.64 cents or a 20oz. bag of cheetos for $1.28 a better deal?

Respuesta :

nap14hockey
nap14hockey nap14hockey
  • 01-11-2018

In order to find which one is a better deal, we need to find the cost per unit.  The way to find this is take the cost and divide it by the number of units.  Our single unit in this case is an ounce, so we will find cost per ounce.


The 8 oz bag:

[tex].64\div8oz =.08/oz[/tex]

8 Cents Per Ounce

The 20 oz bag:

[tex]1.28\div20=.064[/tex]

6.4cents per ounce


So, the 20 ounce bag is a better deal since its cost per ounce is less.

Answer Link

Otras preguntas

classify each phrase as applying to the lytic cycle, the lysogenic cycle, or both types of reproductive cycles of phages.
meyers, inc. is an american company that manufactures and distributes coffee products in the u.s. because of the popularity of its products, meyers inc. wants t
78/10,000 as a decimal
which pair of compounds will form a buffer in aqueous solution?
The layer of soil that contains the most organic material is called the ____ horizon.
how to find the inverse of a function
How do I get the width of a rug, it is 35/4 square meters and the length is 7/2 meters?
The length of a classroom is 34 feet in yard and frets
What is the most important effect on Earth of the Great Ocean Conveyer Belt?
Which statements accurately describe the reign of Louis XIV? Choose all answers that are correct. A. His subjects called him the "Sun King" because he broug