girlnagirlie6791 girlnagirlie6791
  • 01-11-2018
  • Mathematics
contestada

Erica spent a total of $48.90 buying supplies to make smoothies. She bought a blender for $30 and bought 6 pounds of strawberries. What was the price per pound for strawberries?

Respuesta :

UndeadDabber UndeadDabber
  • 01-11-2018
Ans: The price per pound of strawberries is $3.15.
Ver imagen UndeadDabber
Answer Link

Otras preguntas

Effects of junk food please asap !!!
Rt=R1 R2__, determined Rt when R1=100 and R2 =200?R1+R2 (electronics)​
WHY ARE APARTMENTS CALLED APARTMENTS IF THEY ARE TOGETHER LOL
Psychology Review: 1. Peter sees a TV commercial for a sailboat while he is drinking a thick, rich malt. Which of the following processes best explains why Pete
Rt=R1 R2__, determined Rt when R1=100 and R2 =200?R1+R2 (electronics)​
Why did the Federalist Party lose support after the War of 1812? It had opposed the war. It had been right about the impact on trade. It had sided with Great Br
An ellipse is defined by 3x2 +2y2 =k and the length of its major axis is 6. What is the value of k?​
a lrane can lift the load of 3200N to the height of 16m in 30seconds calculate it's power​
What is the purpose off a free market system Help
what is solubility?Write the types of solution with example. ​