Kimbeeeerly2948 Kimbeeeerly2948
  • 03-11-2018
  • Mathematics
contestada

Jodis car used 12 gallons of gas travel 456 miles. It cost Jodis $44.88 to buy 12 gallons of gas. What was the cost per gallon of gas

Respuesta :

shesodizzy
shesodizzy shesodizzy
  • 03-11-2018

Answer:

$3.74

Step-by-step explanation:

$44.88 = 12g

[divide both sides by 12}

$3.74 = g

Answer Link

Otras preguntas

having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
what is the sum of 7/10 and 6/100
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
what is the sum of 7/10 and 6/100
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32