franirez512fr51 franirez512fr51
  • 11-09-2014
  • Mathematics
contestada

Grapes coast $1.99 per pound
Write an expression for the cost of g pounds of grapes ?

Respuesta :

Dracstar Dracstar
  • 11-09-2014
$1.99 :1 Pound
(I used a ratio)
Answer Link
csantiago122597
csantiago122597 csantiago122597
  • 11-09-2014
multiply 1.99 by g which is the number of pounds and it should look like 1.99g keyword: per
Answer Link

Otras preguntas

this is for medical detectives
solve the question x - 2 = long division 4x
Study the equations: f(x)=11x-5 g(x)=-2x-4 What is h(x) = f(x) g(x)
Can someone help me? Im really bad at English ​
Convert the population of Texas to Scientific notation. There are 28,000,000 people living in Texas.
Aiko says to find the LCM, you can just multiply the two numbers. As a teacher, how do you respond?​
i hate this brainly thing so so so much
I don't get what they mean by writing an opinion Can I get some help?
HELP ASAP ELA POEM!!!!! I will give brainlist the the first person!!! Write your own poem imitating Mary Oliver poem called "the wild geese" by following this f
A study investigated about 3000 meals ordered from Chipotle restaurants using the online site Grubhub. Researchers calculated the sodium content (in milligrams