charles74 charles74
  • 11-11-2018
  • Mathematics
contestada

Justine paid $1.16 for 2 pounds of bananas. Dave bought 2.5 pounds of bananas at the same price that Justine paid. What was the total amount that Dave paid for his bananas

Respuesta :

here2help100 here2help100
  • 11-11-2018
1.16/2=0.58 so it was 0.58 per lb. and 0.58*2.5=1.45. the answer is $1.45
Answer Link

Otras preguntas

whats 9/12 equelivant to
why is 1/7 greater than 1/10
Which of the following properties of carbon give it particular importance to life?
The urban migration trend has stopped worldwide. Please select the best answer from the choices provided T F User: Reforestation projects are driven by _______.
Write an expression that is equal to 3 times 2 and 1 /4
speech about a song describing yourself
The 15th Amendment to the Constitution was passed about five years after the end of the Civil War. What did it say? A. It gave women the right to vote. B.
Which title should be enclosed in quotation marks? the poem A Valentine for Ernest Mann the magazine Time the musical The Music Man the novel Pride and Prejudic
imagine that your human does not know how to use fire. what would his / her life be like without fire
HELP QUICK What is a sport or pastime that requires algebra? How does it use algebra?