jekabasele9924 jekabasele9924
  • 11-11-2018
  • Mathematics
contestada

Jacob bought a new circular saw . Then he bought 8 different blades for it. Each blade cost $23 . How much did Jacob spent on all ?

Respuesta :

Pipsqueekwiz
Pipsqueekwiz Pipsqueekwiz
  • 12-11-2018
so if each blade cost $23 you could add 23 8 times.
23+23+23+23+23+23+23+23= 184
or if you can do multiplication it could be
23x8=184
In total Jacob spent $184
Answer Link

Otras preguntas

Three good reasons for studying history are _____. to memorize times, dates, and famous people to reveal past contributions of civilizations to learn about
what is a solution for preventing a water hazard?
How many terms are in the algebraic expression 2y + 3x - 5x2 - 9?
please can anyone help me the answers that has red check they are wrong
What happens when a hypothesis is not supported
the weight of can elephant is 10 to the 3 times the weight of a cat. if the elephant weights14000 pounds how many pounds does the cartwright. how did you find y
You finished cutting up a raw chicken and put it in the oven to cook. you should:
what is the correct answer
what were the most difficult challenges faced by the Plymouth and Jamestown settlers?
True or false traders exchanged salt and cloth from Western Africa for gold and ivory from the Sahara and North Africa