A grocer wants to mix peanuts and walnuts. Peanuts cost $3 a pound and walnuts cost $5 a pound. If she wants 100 pounds of a mixture to sell for $3.50 a pound, how much of each kind of nut should she use?

Respuesta :

50 50 each nut would work and its a mixture for 3.50$ so just times em heres the answer 3.50 x 100 = 350 dollars.