jessicalopezz2705 jessicalopezz2705
  • 13-11-2018
  • Mathematics
contestada

If 3 3/4 lb. of candy cost $20.25 how much world 1 lb. of candy cost?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 13-11-2018

$ 20.25 divided by 3 3/4 lbs

change 3 3/4 to a decimal  = 3.75

$20.25 / 3.75 lbs

$5.40 per pound

so 1 pound of candy costs $5.40

Answer: $5.40

Answer Link

Otras preguntas

HELP ME PLZ I NEED IT how does war start
A square shaped pasture has an area of 144 square feet. What is the perimeter of the pasture?
are the triangles in the given figure congruent?
PLEASE HELP ASAP Solve each system by graphing. (REAL GRAPH PAPER ONLY)
What’s the ANSWER PLZ HELP ILL GIVE U BRAINLIEST
ASAP NEED AN ANSWER ASAP!!!!!!!Do you believe the world could exist without the concept of material wealth?
8. Find the x and y intercepts. 6x + 12y = 24 ​
Pls help fast.pls pls pls pls pls
CAN SOMEONE PLEASE HELP ME??!!
rearrange the following sentences:(a) communications/not matter/were slow/it did/between different/when the/parts of the world(b) for a/people feel/our times/th