tracy2367 tracy2367
  • 14-11-2018
  • Mathematics
contestada

a twelve pack of orange crush is priced at $3:00 a six pack is priced at $175.what is the better value?

Respuesta :

Elxium
Elxium Elxium
  • 14-11-2018
the twelze pack be cause if you times 175 by 2 then you get 350
Answer Link
weirkai27
weirkai27 weirkai27
  • 14-11-2018

First:

Gather the numbers we have.

$17.5

$3.00

Second:

Divide the bigger number by the smaller number.

$17.5 ÷ $3.00 = 5.8333333333

Third:

Now we have our answer.

You're better off getting a six pack, because it costs 0.5$ less than a six pack.

Answer Link

Otras preguntas

3 examples of US imperialism
Solve the system of equations using substitution. Show your work. d + e = 6 d - e = 4
Select the correct answer. Which operation should be performed first for calculations involving more than one arithmetic operation? A. parentheses В. exponents
Help me pleassseeeeeee
What is the relationship between Benjamin martin and Gabriel Martin in the movie The Patriot?
Which of the following can result in a landslide? (5 points) Tree planting Loud noises Driving Vegetation removal
The definition of an angle uses the undefined term_______. line plane pointray​
Ninguém vive pela metade. O espaço de vida de cada um é o que cada qual tem de inteiro. Se dura um segundo ou cinquenta anos, não faz diferença. O que conta é q
What’s 9 rounded to the nearest million
What is the discriminate of the quadratic equation 0=2x^2+3x-5