josephcfaucett5487 josephcfaucett5487
  • 14-11-2018
  • Mathematics
contestada

The cost of 15 ounces if chees is $6.00 what is the cost of 12 ounces of cheese

Respuesta :

Mareska95
Mareska95 Mareska95
  • 14-11-2018

Hi!

We will solve this using proportions. Let x be the cost for 12 ounces of cheese. We will start like this:

15 ounces : 6 $ = 12 ounces : x $

x $ = (6 $ * 12 ounces)/15 ounces

x $ = 72 $/15

x = 4,8$

The cost of 12 ounces of cheese is 4,8$.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

how many molecules are in 9.8 grams of calcium
Resolve the following two forces into horizontal and vertical components.
what problems did canal builders overcome
Which was expected from the citizens of the polis? A. earn citizenship B. follow the ruler's dictates without question C. serve on juries D. vote in presidentia
Cells exchange material across the cell ___?
Glycolysis is a body process which involves: a.the passage of water through a semipermeable membrane b.the division of the nucleus of a body cell c.the maintena
what is 72:75 as as fraction
Which of the following are factors that might influence a person's political opinions?
Any potentially harmful substance that humans add to an ecosystem A) is called pollution. B) might cause acid rain. C) is always a carcinogen. Eliminate D) h
which part of earths interior is inferred to have convection currents that causes tectonic plates to move