granatohannah1626 granatohannah1626
  • 14-11-2018
  • Mathematics
contestada

A bakery offers a sale price of 3.50 for 4 muffins.What is the price per dozen

Respuesta :

alexisvalverde alexisvalverde
  • 14-11-2018
Price for 1 muffin
[tex]3.50 \div 4 = .875[/tex]
1 dozen is 12, so the price for a dozen
[tex].875 \times 12 = 10.50[/tex]
Price per dozen is $10.50
Answer Link
deweysarah2
deweysarah2 deweysarah2
  • 14-11-2018

if im reading this right , its $1.25

Answer Link

Otras preguntas

i don't understand this math problem :( PLEASE HELP ME!!!!!!!
Perry has a total of 25 five dollar Bill's and 10 dollar Bill's in his pocket the value of these Bill's are 175.00$ how many ten dollar Bill's are in Perry's po
Given h(x)=5(x-6)^2+2 what transformations were done compared to the parent function f(x)=x^2?
Psalms consists of _____ books, each containing a collection of Psalms. a. seventeen b. ten c. five d. eleven
angle rst = 2x+8, angle tsw= 3x+14, angle rsw= 7x-2. find tsw. apparently x= 12, but idk the steps to get it bc whatever i do, i get 6x=8... please help
Can some one help me on 11 Please
Simply 3(x-2)+5x Please
___are typically based on algorithms that are comprised of content based and collaborative filtering techniques. A.Digital Algorithms B.Offline Recommendation
Which country was a centeral link between Japan and China
Help me please!!Algebra Two!!