fryegirl02 fryegirl02
  • 15-11-2018
  • Mathematics
contestada

Twelve apples cost $2. How much will 50 apples cost?

Respuesta :

megandalolipop
megandalolipop megandalolipop
  • 15-11-2018

2 over 12 is equal to x over 50.  

Then you use cross products (multiply 2 by 50 and multiply 12 by x)  

You end up with 12x=100.  

Divide both sides by 12 and you end up with $8.33.

Answer Link

Otras preguntas

What is the solution to the system graphed below? A) (1, 1) B) (1, -1) C) (-1, 1) D) (-1, -1)
What is the prepositional phrase in the sentence? The family drove to the store The family drove Drove to the store The family To the store PLEASE HELP!!!
someone help i honestly need a Spanish tutor
what do you think of the oath of citizenship ​
Are the lengths of the side of the square and perimeter of the square related proportionally? Why or why not
ASAP! please Which is the best summary of the plot of “An Episode of War”? An officer continues in battle after he is wounded. A soldier lives with the conseque
The island of the blue dolphins has many caves. In chapters 10-19, important scenes take place in three of these caves. Identify these scenes and describe them
Can someone please help me with questions 5 and 6 I promise to mark brainlest!!! Thank you!
when did 9/11 happen??
✹ BRAINLIEST ANSWER WILL BE CHOSEN ✹ Put the four major turning points in world history in the correct order. *I'll mark brainliest after reviewing completed pr